Амінокислоти – одні з найбільш важливих для організму елементів. Вони є будівельним матеріалом для білків і беруть участь у багатьох процесах життєдіяльності організму. Амінокислота для спортсменів є невід’ємною частиною раціону, а відхилення її кількості від норми впливає на погіршення фізичного стану.
Для чого потрібні амінокислоти
Організм людини синтезує близько 20 амінокислот, з яких потім складається білок. Вони сприяють нормальному функціонуванню організму, зокрема:
-
є основним складником м’язової тканини та допомагають набирати м’язову масу;
-
забезпечують підтримку здоров’я шкіри, нігтів і волосся;
-
задіяні у синтезі гормонів серотоніну («гормону щастя») та дофаміну («гормону задоволення»);
-
підтримують імунітет, виробляючи антитіла;
-
забезпечують швидкий обмін речовин і допомагають під час схуднення тощо.
Замінні та незамінні амінокислоти: як впливають на організм
Загалом амінокислоти заведено поділяти на дві групи: замінні та незамінні. Проте часто також виділяється група умовно незамінних, які виробляються за сприятливих умов у дорослому віці.
Якщо говорити про замінні амінокислоти, то це речовини, які наш організм здатен синтезувати самостійно в печінці. Вони є елементами білка, тож ще називаються протеїногенними амінокислотами. До них належать: пролін, гліцин, серин, глютамін, орнітин, аланін, карнітин, аспарагін, таурин та глутамінова кислота.
Незамінні амінокислоти тіло самостійно синтезувати не може. Їх надходження можливе лише за рахунок їжі або спеціальних дієтичних добавок. До переліку таких амінокислот зараховують: валін, лейцин, метіонін, лізин, фенілаланін, триптофан та інші. Як і замінні, незамінні амінокислоти виконують важливі функції у процесах життєдіяльності людини.
Ознаки дефіциту амінокислот
Нестача амінокислот позначається на здоров’ї шкіри, волосся та нігтів. Через їх знижену кількість погіршується концентрація уваги та пам’ять, знижується рівень працездатності та зменшується об’єм м’язів. Водночас організм стає більш схильним до хвороб, зокрема дерматологічних, а у жінок можуть виникнути проблеми з менструальним циклом.
Здорове харчування: які продукти містять амінокислоти
Для підтримки оптимального балансу амінокислот в організмі важливо контролювати своє харчування. Для підтримання норми варто включати до свого раціону продукти, збагачені цими речовинами: сою, твердий сир, арахіс, м’ясо (свинину), волоські горіхи, яйця тощо.
Переваги добавок із незамінними амінокислотами
Додавання до раціону незамінних амінокислот поліпшує багато хворобливих станів, а саме вони:
-
полегшують головний і м’язовий біль;
-
допомагають у разі діабету, ревматизму, гіпертонії;
-
допомагають під час депресивного стану;
-
поліпшують концентрацію уваги та роботу мозку;
-
позитивно впливають на травну систему тощо.
Проте самостійно визначати кількість вживання амінокислот не варто, адже їх надлишок може викликати побічні реакції, тому перед прийомом обов’язково проконсультуйтеся зі спеціалістом.
Як приймати амінокислоти для схуднення та набору маси
Визначення регулярності прийому тих чи інших амінокислот залежить від цілей, які ви перед собою ставите. Для прискорення розщеплення жирів варто вживати речовини, що сприяють нормалізації метаболізму. Бета аланін для схуднення стане чудовим помічником у цьому. Проте, якщо вашим завданням є збільшення м’язової маси, краще вибрати інший вид – глютамін для бодибілдингу.
Чому амінокислоти важливі для спортсменів
Амінокислоти для спорту настільки ж важливі, як вода, білки, жири та вуглеводи. Вживання цих речовин підвищує витривалість під час фізичних навантажень. Амінокислоти спортивного харчування забезпечують швидке відновлення м’язових волокон, а також зміцнюють сухожилля та хрящі. Тож для більшої результативності тренувань рекомендовано вживати комплекси амінокислот.